Aqua Aerobic

Historie Aqua Aerobicu

Cvičení vzniklo v USA, původně za účelem doléčování poúrazových stavů, jako rehabilitační cvičení. Bylo také označováno pojmem "aqua gymnastika". Ta se však v mnohém velmi lišila od současného provedení. Cvičení bylo pomalé, bez hudby, málo zábavné. Postupně se cviky upravovaly a přizpůsobovaly novým trendům. Prvními cvičenci byli atleti, postupně cvičení ovládlo i veřejné bazény a byly vytvořeny programy vhodné pro každého.

Dnes už se nesetkáváme pouze s pojmem aqua aerobic, ve vodě si lze zacvičit také

1) Funky aqua

2) Deep aqua

3) Noodle aqua

4) Aqua kick box

Co vás na hodině aqua aerobicu čeká?

I když je mnoho typů cvičení ve vodě, vždy se jedná o aerobní cvičení, které pomáhá spalovat tuky, využívá vztlaku vody a mohou se při něm používat různé pomůcky pro efektivní a intenzivnější cvičení. Cvičit můžete ve vodách různé hloubky, mělké, normální i hluboké. Hodina aqua aerobicu probíhá podobně jako cvičení na suchu. Začíná rozcvičkou, může následovat krátké protažení. Dále se používají typické cviky jako je běh, různé skoky, výpady a kopy v kombinaci s pohybem rukou. Součástí bývá posilovací část, kdy se používají různé pomůcky. Hodina také může probíhat jako intervalový trénink. Na závěr nechybí protažení a relaxace.

Pomůcky pro aqua aerobic

1) Vodní nudle

2) Činky

3) Aqua rukavice

4) Elastické pásy

5) Nadlehčovací pás

Jak to ve vodě funguje?

Pohyb ve vodě je velmi odlišný od pohybu na suchu. Pokud chceme zvýšit intenzitu cvičení na souši, změníme rychlos prováděného pohybu. Při cvičení ve vodě zvyšujeme intenzitu tím, že využíváme vlastností vody.

Jak ovlivňuje cvičení ve vodě tělesnou kondici?

1) Zlepšuje aerobní kapacitu

2) Zlepšuje svalovou sílu a výdrž

3) Zvyšuje pružnost a pohyblivost kloubů

4) Zlepšuje rovnováhu a orientaci

Přednosti aqua aerobicu

1) Až 4x rychlejší redukce váhy než na suchu

2) Nedochází k přetěžování kloubů ani páteře

3) Je pozitivní pro kardiovaskulární systém

4) Rehabilitační účinky

5) Pohyb ve vodě navozuje psychické i fyzické uvolnění

6) Odpor vody umožňuje trénink svalové síly a vytrvalosti

7) Nedochází k přetížení svalů

8) Díky tlaku vody na povrch těla dochází k masážnímu efektu, který odbourává celulitidu

9) Voda odvádí 25x více tepla než plynné prostředí, tudíž se při cvičení ve vodě nepotíme

Hlavní zásady při cvičení aqua aerobicu

Než půjdete poprvé cvičit, pořiďte si vhodné plavky. Myslete na to, že jdete sportovat, skákat, kopat atd. Nejlepší jsou sportovní plavky s pevnými ramínky nebo plavky vcelku.

I když cvičíte ve vodě a nemáte pocit žízně, dodržujte pitný režim. Nejezte těsně před cvičením, tlak vody by mohl být pro váš žaludek velmi nepříjemný.

Snažte se držet tělo vzpřímené, došlapujte na celá chodidla, aby vás po cvičení nebolela lýtka. Pokud si nejste jisté v hlubší vodě, postavte se blízko okraje bazénu, můžete se chvilkami jistit.

Buďte ohleduplné k ostatním a nevyrušujte zbytečným štěbetáním s kamarádkou. Akustika u bazénu bývá horší než v tělocvičně.

Informujte instruktora o vašem těhotenství nebo případných tělesných obtížích. Poradí vám, jaké cviky pro vás nejsou vhodné.

I když je cvičení ve vodě vhodné téměř pro každého, existují skupiny lidí, které by se měly tomuto cvičení vyhnout nebo přizpůsobit cvičení svému aktuálnímu stavu.

Kdy aqua aerobic necvičit nebo cvičit pouze po poradě s lékařem?

1) Oběhové potíže, vysoký nebo nízký krevní tlak

2) Plicní choroby

3) Otevřené kožní rány (možnost zanesení infekce)

4) Alergie na chlor

5) Nakažlivá onemocnění nebo horečka

6) Epilepsie

 Fotografie pomůcek

 1) Činky

2) Nudle

3) Nadlehčovací pás

4) Rukavice